Uczenie dzieci zachowania bezpieczeństwa w różnych okolicznościach jest niezmiernie ważne. A podczas wakacji, kiedy mają miejsce beztroskie zabawy dzieci w różnych miejscach wypoczynkowych musimy zwracać na to szczególną uwagę. W przedszkolu treści dotyczące zasad bezpieczeństwa mają kluczowa rolę. Uczy się tego dzieci przez cały rok i nieustannie utrwala. A oto kilka niezbędnych rad dla Rodziców.
Rozważnie korzystajcie ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje. Na zabawy wybierajcie jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów. Dzieciom należy zapewnić maksimum opieki i zainteresowania, a także jak najczęściej samemu uczestniczyć w pozytywnym wypełnieniu ich czasu wolnego.
Należy ustalać i sprawdzać miejsca ich zabawy czy wypoczynku (przede wszystkim czy są bezpieczne), a także uczyć dzieci ostrożności przy zabawie w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, lasu, itp. niebezpiecznych miejsc.
Każde dziecko powinno znać zasady poruszania się po drodze, pieszo, czy rowerem, pomimo że robić to powinno tylko i wyłącznie pod okiem osoby dorosłej.
Każde dziecko powinno też znać ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące samodzielnego pobytu w domu i jego otoczeniu, a także w kontakcie z obcym psem – Bądźcie ostrożni wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne psy bywają niebezpieczne!
Zawsze dbajcie o środowisko naturalne – nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie.
Kiedy poczujemy się zagrożeni, nie wahajmy się zwrócić o pomoc -997 lub 112.
Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską,
słońcem i zabawą.
Wybierając się na wakacje, zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa.
Pamiętaj, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni.
Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na Serwis Kąpieliskowy, aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Zapoznaj się z zaleceniami dla kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
Planując podróż zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa i ograniczeniami. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi ograniczeniami trudnościami w powrocie do kraju, obowiązkiem poddania się kwarantannie, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Szczegółowe informacje na temat podróżowania do poszczególnych państw, obowiązujących obostrzeń oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podróży znajdują się na stronach informacje dla podróżujących oraz koronawirus – podróże za granicę.
Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl
Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.
Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.
Pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad zdrowego stylu życia, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób:
Kleszcze to pasożyty zewnętrzne ludzi i zwierząt. Występują w lasach (zwłaszcza liściastych
i mieszanych) o bogatym poszyciu i wilgotnej ściółce, często na granicy z łąkami, pastwiskami, polami uprawnymi oraz na terenach podmokłych, porośniętych wysoką trawą. Miejscem bytowania kleszczy mogą być również zadrzewione obszary miejskie – parki, skwery i ogródki działkowe.
Rozwojowi kleszczy sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Ukłucie kleszcza bywa niezauważalne. Po wkłuciu wtryskuje on do rany ślinę zawierającą środki przeciwbólowe, dzięki którym ofiara najczęściej nie czuje, że została zaatakowana. Kleszcze przenoszą liczne patogeny (wirusy, bakterie, pierwotniaki), patogeny te mogą wywoływać niebezpieczne dla człowieka choroby, między innymi - kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych (KZM) oraz boreliozę.
JAK USTRZEC SIĘ PRZED UKĄSZENIEM KLESZCZA
USUWANIE KLESZCZA
Kleszcza należy usuwać w całości, nie wolno go zgniatać ani kaleczyć. Nie należy go smarować masłem, olejem ani innym tłuszczem, gdyż w ten sposób zamyka się otwory oddechowe pasożyta, w wyniku czego wymiotuje on zawartością przewodu pokarmowego do ciała człowieka powodując jego zakażenie. Prawidłowe, skuteczne i bezpieczne postępowanie polega na usunięciu kleszcza za pomocą kleszczołapek lub pincety.
Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia !!!
ABCDE samokontroli znamion
- ogólnopolski program profilaktyki nowotworów skóry
Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy nowotworów złośliwych u ludzi rasy białej. Zajmują od kilkunastu lat 5-te miejsce na liście największych problemów onkologicznych. Raki skóry rozwijają się pod wpływem uszkadzającego działania promieniowania słonecznego (ultrafioletowego) czy czynników chemicznych.
Wśród nowotworów skóry:
1. Największą grupę stanowią raki podstawnokomórkowe. Stanowią ok. ¾ wszystkich nowotworów złośliwych na skórze, przy czym najczęściej występuje w rejonie głowy i szyi, zwłaszcza powyżej linii łączącej kąciki ust z przewodami słuchowymi zewnętrznymi (75% -86%).
2. Raki płaskonabłonkowe, zwane kolczysto komórkowymi są drugą co do częstości grupą nowotworów skóry. Stanowi on ok. 15% -20% ogółu nowotworów złośliwych skóry. Najczęściej występuje na odsłoniętych okolicach ciała np. twarzy, plecach, kończynach, wardze. Rośnie agresywniej niż rak podstawnokomórkowy, daje przerzuty do węzłów chłonnych oraz przerzuty odległe.
3. Czerniak, zwany też czerniakiem złośliwym – nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka wywodzący się z melanocytów. Stanowi od 5% do 7% nowotworów złośliwych skóry człowieka. Czerniak przed 40. rokiem życia jest rzadki, szczyt zachorowań przypada na siódmą i ósmą dekadę życia. Najczęściej pojawia się na skórze niezmienionej, choć może powstać w obrębie znamion barwnikowych. Rozpoznanie należy potwierdzić za pomocą badania histopatologicznego. Rokowanie zależy od histologicznej złośliwości guza, zaawansowania miejscowego i ogólnego.
Zmiany w obrębie znamienia, budzące niepokój onkologiczny, są określane jako reguła ABCDE-Freidmana i Rigela
· A - asymetria (ang. asymetry) -zmiana kształtu znamienia z okrągłej na niesymetryczną
· B - brzegi, granica (ang. border) -nierówne, postrzępione brzegi znamienia,
· C - czerwony, czarny lub niejednorodny kolor (ang. colour) zmiana w zabarwieniu znamienia: ściemnienie, rozjaśnienie, różne kolory w obrębie tego samego znamienia,
· D - duży rozmiar, średnica znamienia (ang. diameter) -oceniepowinny być poddane wszelkie znamiona o wielkości powyżej 6 mm,
· E - ewolucja (ang. evolving over time) -postępujące zmiany zachodzące w znamieniu
Profilaktyka na wagę złota – złote zasady ochrony przed czerniakiem
Kluczem do ograniczenia stopnia zachorowalności na czerniaka są właściwe postawy, uwzględniające stosowanie się do prostych zasad profilaktyki, które obejmują:
Źródło: www.akademiaczerniaka.pl
https://wco.pl/ppns/
Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore.
Aby ograniczyć negatywne skutki upałów należy:
W godzinach południowych, bez wyraźnej potrzeby nie wystawiać się na słońce, ograniczyć również wysiłek fizyczny.