2012/13 Poranek Wielkanocny  W dniu 26.03.2013r. w Przedszkolu Samorządowym nr 6 odbył się Poranek Wielkanocny. Celem uroczystości było przybliżenie zwyczajów i tradycji świąt wielkanocnych. Sala była odświętnie udekorowana;w centralnym miejscu stał przystrojony stół, a na nim: koszyczek z jajkami, baby wielkanocne, mazurki, sałatki z jajem , jajka nadziewane (przygotowane przez panie z dziećmi), baranek i zielona rzeżucha. Wokół rozwieszono ilustracje symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, koguciki oraz gaiki zielone. W uroczystości udział wzięli rodzice.
  Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy przebrani za: wiosnę , kurczaczka , baranka, zajączka zaprezentowali inscenizację, wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami.

 

Przedstawienie pozwoliło uzyskać następujące informacje :
- Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta.
- Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały i prosiły o datki.
- Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
- Dawniej wypiekano baby , mazurki , serniki - na łokieć wysokie, a podczas tej czynności w chatach zamykano drzwi, uszczelniano okna, a nawet wkładano ciasto pod pierzynę
- Przypomniano także, jak powinien wyglądać koszyczek wielkanocny.
- W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.
- Nie zapomniano także o dyngusie - śmigusie
Na zakończenie uroczystości, jak stary obyczaj każe ,złożyliśmy sobie życzenia .

 

Miłym, dla wszystkich, akcentem końcowym była degustacja jajek , sałatek i przepysznych bab i mazurków wielkanocnych, przygotowanych i upieczonych wspólnie przez panie i dzieci w przedszkolu.

Dzieci otrzymały wielkanocny upominek w postaci słodkiego baranka , zajączka, kurczaczka.