25.11.2015 Światowy Dzień Pluszowego Misia


       Kolorowe, puchate i mięciutkie. Duże ,małe i miniaturowe. Pluszowe misie opanowały przedszkole . „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
       W dniu 25 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze
o misiach, bawiły się przy piosenkach. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Kariera pluszowego misia zaczęła się w listopadzie 1902 roku, gdy 26. prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka.
Scenę narysował dla "Washington Post" karykaturzysta Clifford Berryman. Słynny rysunek zainspirował rosyjskiego emigranta Morrisa Mitchoma, prowadzącego sklep z zabawkami na nowojorskim Brooklynie, do wyprodukowania takiej maskotki. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. Prezydent Roosvelt własnoręcznie odpisał na list Mitchoma:
"Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie, ale proszę bardzo, może go pan używać".
Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 r .
Współczesny miś, to w odróżnieniu od misia przedwojennego, który był szyty wyłącznie z materiałów naturalnych, miś z tkanin syntetycznych. Oczy misia są obecnie robione z plastiku, podczas gdy oczy starych zacnych pluszaków mogły być tylko szklane.