2013/14 Audycje muzyczne


 


   Na pytana dotyczące muzyki, instrumentów, będziemy mogli znaleźć odpowiedzi korzystając z oferty koncertowej przygotowanej specjalnie dla dzieci przez Impresariat Łódzki. Jego atutem są: atrakcyjny, specjalnie dobrany program, ciekawy komentarz i najlepsi wykonawcy. Filharmonia Łódzka przyjeżdża do nas z koncertami. Są to comiesięczne spotkania przedszkolaków ze światem muzyki, po którym przewodnikiem jest pani Ewa. Dzieci poznają nie tylko nuty , ale też świat instrumentów i elementy, z których składa się muzyka. Wszystko to w formie zabawy, z towarzystwem muzyki słuchanej na żywo. Spotkania są częścią programu edukacji artystycznej, którego ideą jest wychowanie młodego pokolenia przez sztukę.


wrzesień 2013- "Zaczynamy mocnym uderzeniem"

 

październik 2013-" Muzyka Żydowska"

listopad 2013-„Róg, czyli waltornia”

 grudzień 2013- „Kolędy ze świata”

styczeń 2014-"Karnawałowo i zabawowo"

luty 2014 - "Granie na pianie"

marzec 2014-"Solo i w duecie"

 

     W czasie spotkania z muzyką dzieci poznały budowę i brzmienie akordeonu oraz harmonijki ustnej. Duet akordeonistów wykonał przepiękne utwory: „Walczyk francuski”, „Tango argentyńskie” oraz „Polkę dziadka”. Dzieci rozwijały poczucie rytmu po przez wyklaskiwanie wybranych fragmentów utworów.

kwiecień 2014-

 

     Dzieci z naszego przedszkola uczestniczące w „Spotkaniu z muzyką” przez chwilę poczuły atmosferę wakacji na Hawajach. Dzięki utalentowanej tancerce pani Małgosi, która delikatnym ruchem rąk, nóg i bioder opowiedziała historię stworzenia świata przez Boga w tańcu ludowym Hulao. Następny taniec „Kapiline” naśladował łagodne płynne ruchy trzech ptaków. Trzeci taniec w wykonaniu artystki zaskoczył oglądających dynamiką i agresją despotycznej bogini Pele, opowiadającej o swojej tragicznej miłości zakończonej wojną wybuchających wulkanów. Dzieci dowiedziały się, że taniec hawajski zbudowany jest z dwunastu podstawowych kroków wykonywanych na ugiętych w kolanach nogach. Tancerze i tancerki przyozdabiają się wiankami z kolorowych kwiatów, te które noszą na szyi nazywamy „Lei”. Pani Małgosia wykonała jako ostatni taniec z muszlą, jej ręce i szyja ozdobione były bransoletami oraz naszyjnikiem z muszelek . Na zakończenie spotkania grupa chętnych dzieci wraz z nauczycielką poznała kroki tańca „E-poi-mai”. Wszyscy pozostali uczestnicy spotkania zatańczyli wspólnie taniec miłości „Aloha”. Miło było zasmakować uroku atmosfery Hawajów.

maj 2014

 

     W maju nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w cyklicznym spotkaniu z muzyką. Odwiedził nas Pan Kamil Bilski Jazzman, który zapoznał dzieci z saksofonem – instrumentem dętym drewnianym, który klasyfikację zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Zaproszony gość zaprezentował różne rodzaje saksofonów: sopranowy o brzmieniu delikatnym i słodkim, altowy stosunkowo mały i lekki, o ciepłym brzmieniu, tenorowy o czystym, wyrazistym i nieco rzewnym brzmieniu, barytonowy posiadający głębokie i chropowate brzmienie . Zaprezentowane utwory to: „Bosanova”, „Santomas”, motyw jazzowy z filmu „Vabank”. Dzieci zrozumiały na czym polega jazz - czyli improwizacja. Pani prowadząca audycję porównała utwór jazzowy do wystrojonej pięknie choinki, czyli obudowany wieloma ciekawymi dźwiękami, przystrojony, wzbogacony. Na zakończenie, przedszkolaki tańczyły w rytmie „Czaczy” przy akompaniamencie.

czerwiec 2014

 

 Czerwcowe spotkanie z muzyką rozpoczął fragment utworu grany na puzonie z filmu „Różowa Pantera”. Dzieci prawidłowo rozwiązały zagadkę muzyczną. Następnie dziewczynki i Panie zatańczyły „Kankana”, ulubiony utwór kobiet. W radosnej, przedwakacyjnej atmosferze wysłuchano „Poleczki”, rytmicznego tańca ludowego. Dzieci próbowały klaskać i przytupywać w rytmie utworu. Barwę głosu puzonu zmienił przyłożony do czary głosowej tłumik. Poznaliśmy różnicę w brzmieniu utworu. Tłumik nazywa się potocznie „łała” – ponieważ taki właśnie dźwięk wydaje. W czasie prezentowanego utworu „Marsz triumfalny” maszerowaliśmy w miejscu, kilka kroków do przodu i kilka kroków do tyłu. Najważniejsze było uchwycenie rytmu. Ostatnim utworem żegnającym rok szkolny i spotkanie z muzyką był utwór „Love Me”. Życzymy wszystkim bezpiecznych i szczęśliwych wakacji.