2013/14Dzień Wszystkich Świętych


 

     Dzień Wszystkich Świętych, przypadający 1 listopada, oraz Święto Zmarłych, przypadające na 2 listopada - to dni pamięci o tych, którzy już odeszli, których już nie ma wśród nas. Tradycja nakazuje odwiedzanie ich grobów. Wiele osób nie odróżnia Dnia Wszystkich Świętych od Święta Zmarłych. Tymczasem to drugi listopada jest poświęcony zmarłym, których szczególnie się wspomina. Jest to właśnie Święto Zmarłych lub Zaduszki, dzień, w którym towarzyszy nam silna wiara w to, że nasi zmarli bliscy odwiedzają nas na ziemi. To dzień zadumy i modlitwy.
     Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Kwiaty, wieńce i znicze stawiane na grobach są znakiem naszej pamięci i wdzięczności dla tych, którzy odeszli.
     O tym wszystkim dowiedziały się dzieci z naszego przedszkola w października 2013 r. , kiedy to pod opieką Pań poszły na spacer w okolice znajdującego się przy Szkole Podstawowej nr 1 Pomnika Poległych w czasie II Wojny Światowej Nauczycieli. Oczyściliśmy pomnik z liści, zapaliliśmy znicze. Dzieci dowiedziały się również, jak należy zachowywać się w miejscu spoczynku zmarłych.
     Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny, to dobra lekcja dla naszych dzieci.

 

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.