Ferie zimowe u Kubusia Puchatka


14 stycznia br. w Wielkopolsce rozpoczęły się ferie zimowe. Dzieci w naszym przedszkolu przygotowywały się do nich w sposób szczególny. Podczas zajęć rozmawiały o bezpiecznych feriach oraz wyjazdach na zimowy wypoczynek, w holu przedszkola pojawiła się gazetka informacyjna dotycząca bezpieczeństwa w wolne dni od przedszkola . Odbyło się również spotkanie z policjantem, który przeprowadził z dziećmi pogadankę edukacyjno-profilaktyczną ta temat bezpiecznych i niebezpiecznych zachować podczas ferii zimowych. Tak przygotowane dzieci mogą spędzić ten czas bezpiecznie w domu lub na wyjeździe. Nasze przedszkole ma również ciekawą i atrakcyjną ofertę dla przedszkolaków, które podczas ferii zimowych uczęszczają do przedszkola. Uatrakcyjniając pierwszy dzień ferii wybraliśmy się do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. Dzieci mogły tam posłuchać opowiadania na temat wypoczynku w zaśnieżonych górach oraz wzbogacić wiedzę o mieszkańcach gór – góralach. Poznały ich zwyczaje, tradycje, gwarę, ubiór. Podsumowując zajęcia przedszkolaki wykonały z papieru i plastikowych kubeczków góry pokryte śniegiem.

Drugi dzień ferii zimowych w przedszkolu Kubusia Puchatka, był pełen atrakcji. Ranek upłynął przy zabawach integracyjnych, a po pysznym obiadku panie przygotowały dla dzieci salę kinową, w której wyświetliły pouczające bajeczki, m.in. o tym, do kogo przedszkolaki mogą zwrócić się o pomoc. Dzieci miały również możliwość poruszania się w rytm muzyki, śpiewania piosenek i naśladowania ruchów wykonywanych przez bohaterów bajek. Zimowa aura za oknem była inspiracją do wykonywania pracy plastycznej pt. „ Zimowe drzewko”. Z wykorzystaniem pasty do zębów, dzieci palcami malowały płatki śniegu.

16.01.2019r.

Trzeci dzień ferii zimowych w przedszkolu Kubusia Puchatka upłynął dzieciom na zabawach interakcyjnych, czyli zabawach umożliwiających przedszkolakom wzajemne na siebie oddziaływanie. Celem zaproponowanych zabaw było nauczenie dzieci wyrażania różnych emocji. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach. A po obiadku odbyły się kreatywne zajęcia z masą solną. Dzieci, tworząc figurki bałwanków, ćwiczyły koordynację wzrokowo - ruchową. Zabawa z masą dała przedszkolakom dużo radości. Po zajęciach dzieci usiadły wygodnie na dywanie i słuchały bajek czytanych przez Panią Celinę , która często odwiedza nasze przedszkole, by czytać przedszkolakom ciekawe bajeczki w ramach akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom”.

 

Zachęcamy wszystkich rodziców do wspólnych zabaw w domu z wykorzystaniem masy solnej, która jest sposobem na pobudzanie w dziecku wyobraźni i kreatywności oraz na codzienne czytanie dzieciom książek.

       Kolejny dzień ferii zimowych upłynął naszym przedszkolakom na zabawach i rozmowach na temat „Zabaw i sportów zimowych”. Wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekują nadejścia zimy.Często w przedszkolu biegną do okna, aby zobaczyć, czy spadł wreszcie upragniony, pierwszy śnieg. A gdy za oknem zawirują pierwsze białe śniegowe płatki, trudno zatrzymać dzieci nawet przy bardzo ciekawych zajęciach. Zawsze będą takie, które podbiegną do okna, przykleją nos do szyby i zawołają: - śnieg, proszę pani, pada śnieg! A nauczycielka cieszy się razem z dziećmi, wygląda z nimi przez okno, snując wspólne projekty wesołych zabaw. Ponieważ na razie brakuje białego puchu, dzieci musiały zadowolić się rozmową o tym wszystkim, co mogłyby robić ….. Oglądając ilustracje dzieci nazywały zimowe zabawy i dyscypliny sportowe. Dzieci rozpoznawały i nazywały elementy ubioru, towarzyszące sportowcom tj.: narty, kijki, łyżwy, okulary.
       Dużo radości sprawiła przedszkolakom zabawa w poszukiwanie takich samych kozaków i dobieranie ich w pary. W tym dniu nasi podopieczni pomalowali także farbami wycięte z tektury narty. Na koniec zabaw dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt.:”Zimowe zabawy”. Przygotowana przez panią prezentacja była wspaniałą okazją do utrwalenia sobie zasad bezpiecznego pobytu na śniegu.

 

Dnia 25 stycznia- nasi przedszkolacy aktywnie uczestniczyli w zajęciach z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej prowadzonych przez panią Alę.
Dzieci po krótkiej i intensywnej rozgrzewce, pod opieką pań, wykonywały ćwiczenia na materacu, chodziły po równoważni, przechodziły przez drabinkę oraz próbowały swoich sił w wykonaniu przewrotu w przód.
Celem prowadzonych w naszym przedszkolu zajęć gimnastycznych jest korygowanie wad postawy-przeciwdziałanie pogłębianiu się ich oraz wyrównywanie zaburzeń w rozwoju motorycznym dzieci.

Kolejny dzień ferii dzieci rozpoczęły od zajęć gimnastycznych : przechodzenie przez tunel, rzucanie do celu woreczkiem, zabawy z piłeczkami: miękkimi, twardymi, kłującymi. Bardzo podobały się dzieciom zabawy sensoryczne przy stoliku, w trakcie których mogły nawlekać, przewlekać, układać mozaikę i tablice grafomotoryczne. Po południu również odbywały się zabawy wspierające rozwój małej motoryki, m.in. malowanie palcami. Dzieci rozmazywały, wcierały i mieszały kolory w dowolny sposób, co sprawiało im dużo radości.