Wycieczka do Fabryki Bombek gr. VI 2017r.


Wycieczka do Fabryki Bombek w Gnieźnie


Dzieci z grupy VI „Sowy” wraz z III klasą Szkoły Podstawowej nr 4
w Turku wraz z Paniami: Małgosią, Basią i Jadzią oraz przedstawicielami Rady Rodziców wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych
w Gnieźnie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem ich powstawania.
Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownicy fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewali szklaną rurkę, ucinali kawałek,
a następnie ustami wydmuchiwali bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki zanurzone w wodzie o temperaturze 50 stopni uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” podpatrywaliśmy, jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki wzory. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne kształty bombek na kilku wystawach w sklepie. Były to arcydzieła! Po zwiedzaniu fabryki dzieci wzięły udział w warsztatach , w trakcie których , według własnego pomysłu ozdabialiśmy bombki choinkowe.
Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które same ozdobiły.
Przedszkolaki wróciły pełne wrażeń i wiedzy, jak wiele trudu trzeba włożyć w produkcję bombek.