2015/16 Rogaliki Świętomarcińskie


 Pieczemy rogale świętomarcińskie
       Rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i okolicznych obszarach Wielkopolski z okazji dnia świętego Marcina – 11 listopada.
      Powstaniu rogala towarzyszy legenda: Dawno, dawno temu pewnego dnia Święty Marcin odwiedzając wiernych na swoim białym koniu zgubił podkowę, którą podniósł miejscowy cukiernik i wzorując się jej kształtem uformował ciasto z migdałami. Gdy rogale były upieczone – pamiętając o intencjach świętego – rozdał je potrzebującym. Tyle legenda. Tak na prawdę pomysł marcińskich rogali podsunął swojemu szefowi w 1891 r. jeden z poznańskich piekarzy – Józef Melzer. Rogale były rozdawane ubogim po mszy świętej odpustowej 11 listopada.
Aby tradycji stało się za dość , również w naszym przedszkolu obchodzono Święto Rogala. Przedszkolaki z grupy II i IV wspólnie z paniami wyrabiały ciasto, a potem samodzielnie zawijały je
w rogale z nadzieniem z dżemu i maku. Po upieczeniu mali cukiernicy nie tylko próbowali swoich wypieków, ale również częstowali nimi całą społeczność przedszkolną.

Wypieki - rogaliki grupa IV
Rogaliki grupa II