Jesienią w parku i w lesie-grupa III


W ostatnich dniach w grupie III dużo rozmawialiśmy na temat oznak jesieni w parku i w lesie. Dzieci nazywały i ozdabiały jesienne drzewa: klonu, kasztanowca, dębu i jarzębiny; malując farbą liście klonu, wykonaliśmy „jesienne stempelki”.

       Oglądając obrazki i albumy nazywaliśmy leśne zwierzęta, za pomocą wydzieranki wykonaliśmy wspólnie makietę lasu, w którym zamieszkały: dziki, wiewiórki, sarny i jeże. Dużo czasu poświęciliśmy także na rozmowy o pracy leśnika-opiekuna lasu i zwierząt. Dzieci dowiedziały się także jak wglądają grzyby jadalne: borowik, podgrzybek, kurka, kozak. Szczególnie upominaliśmy dzieci, by nigdy nie dotykały grzybów trujących: muchomora czerwonego i białego-niebezpiecznych trucicieli lasu. Muchomora czerwonego dzieci wykonały z rolki po papierze; jego portret samodzielnie narysowały słuchając wiersza Arkadiusza Maćkowiaka pt. ”Muchomor”.
     Rozwijając umiejętności matematyczne -liczyliśmy i segregowaliśmy liście, owoce drzew i grzybki. W słoneczny dzień października wybraliśmy się na spacer do parku, by bezpośrednio poobserwować oznaki pięknej, kolorowej jesieni