2013/14 Poranek Wielkanocny


Na stole święconka W koszyczku baranek
Chlebek, sól i piękne Jajka malowane
Wszyscy dziś do stołu Razem zasiadamy
Dzielimy się jajkiem Życzenia składamy

 

     W dniu 15.04.2014 r. w Przedszkolu Samorządowym nr 6 odbył się Poranek Wielkanocny. Celem uroczystości było przybliżenie zwyczajów i tradycji świąt Wielkiej Nocy. Sala na ten moment była odświętnie udekorowana. W centralnym miejscu stał przystrojony stół , a na nim: koszyczek z jajkami, baby wielkanocne, mazurki, sałatki z jajem , jajka nadziewane (przygotowane przez panie, dzieci i rodziców), baranek i zielona rzeżucha. Wokół rozwieszono ilustracje symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, koguciki oraz gaiki zielone.
     Uroczystość uświetniły występy dzieci z grupy V. Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy przebrani za: wiosnę ,baranka, zajączka, zaprezentowali inscenizację, wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się że:
- Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.
- Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
- Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
- Dawniej wypiekano baby , mazurki , serniki - na łokieć wysokie, a przy tym w chatach zamykano drzwi, uszczelniano okna, a nawet wkładano ciasto pod pierzynę . - - Przypomniano także jak powinien wyglądać koszyczek wielkanocny.
- W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.
- Nie zapomniano także o dyngusie - śmigusie
     Na zakończenie, jak stary obyczaj każe ,złożyliśmy sobie życzenia . Miłym dla wszystkich akcentem końcowym była degustacja jajek , sałatek, przepysznych bab i mazurków wielkanocnych, przygotowanych i upieczonych przez panie z dziećmi w przedszkolu oraz przyniesionych przez rodziców.
Dzieci za arcyciekawy i przesympatyczny występ otrzymały upominek w postaci wielkanocnego jajka.