Poznajemy etapy powstawania książek-wizyta w drukarni i introligatorni /grupa I/


"W książeczce płynie rzeczka, w książeczce szumi las.
W prześlicznych twych książeczkach tysiące przygód masz.
Książeczka cię powiedzie na strome szczyty skał.
Z niej możesz się dowiedzieć, gdzie niedźwiedź zimą spał.
Jak świerszczyk grał na skrzypcach , jak morzem płynął śledź.
I co zrobiła Wikcia, by same piątki mieć.
Lecz chroń i szanuj książki, i kartek nie rwij też.
Wpierw dobrze umyj rączki, a potem książkę bierz"

       W mijającym tygodniu w grupie „Tygryski” najwięcej uwagi poświęcano książkom i temu, dlaczego warto je czytać. Dzieci podczas zabaw i zajęć dowiedziały się, jak powstają książki, czym zajmują się: autor, redaktor, grafik i drukarz. Podczas dyskusji używaliśmy pojęć: literatura dziecięca, literatura młodzieżowa, literatura dla dorosłych, podręczniki; drukarnia, introligatornia, biblioteka, księgarnia.
       Wspólnie z paniami czytaliśmy i oglądaliśmy książki zamieszczone w bibliotece przedszkolnej oraz przyniesione przez dzieci do przedszkola. W naszej sali utworzyliśmy „Kącik mojej ulubionej książki.”Dzieci wzięły udział w zabawie, w której wcielały się w rolę autora i samodzielnie narysowały własne książeczki. Mówiąc o książkach, nie zapomnieliśmy również o zakładkach, które wykonały „Tygryski”. Omawiając zasady właściwego korzystania z książek, stworzyliśmy grupowy ” Kodeks szanowania książek”.
Na zakończenie tygodnia „Tygryski” pod opieką pań wybrały się na wycieczkę do drukarni
i introligatorni, gdzie poznały poszczególne etapy powstawania książek. Dziękujemy pracownikom firmy PPHU Unicorn T&T w Turku za zaproszenie naszych przedszkolaków do swojej drukarni.