2015/16 Kiszenie kapusty


"Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi,
Szatkownica poszła w taniec , to ci będzie szatkowanie..."


     Dzieci z grupy IV wraz z Paniami Basiami przygotowywały zapasy na zimę. W czasie zajęć dzieci poznały walory smakowe i zdrowotne popularnego polskiego przysmaku, jakim jest kiszona kapusta. Dzieci dowiedziały się iż, jest ona również cennym źródłem wielu witamin.
     W pierwszej części zajęć dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk)        i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę oglądały starą szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem.
     W drugiej części przedszkolaki zapoznały się z etapami kiszenia kapusty oraz z przyprawami niezbędnymi do jej zakiszenia (tj. liść laurowy, koperek, ziele angielskie oraz sól). Następnie super przygotowane - w fartuszkach i czepeczkach - w mig zabrały się do pracy. Poszatkowaną wcześniej kapustę wrzucały do przygotowanych słoików wraz z marchwią i przyprawami. Oczywiście każdą warstwę posypywały solą. Należy wspomnieć, że dzieciaki nie zapominały o jej dokładnym ugnieceniu w słoiku tak, aż kapusta puściła sok. Słoje z kapustą został umieszczone             w kąciku przyrody, gdzie dzieci będą mogły obserwować proces fermentacji. Za około 2 tygodnie sprawdzimy, jak smakuje nasza kiszona kapusta!