Dinozaury to takie stworzenia,
których już od dawna na świecie nie ma.
Niektóre były duże, wielkości wieżowca,
a inne małe, na przykład jak owca.
Drapieżny tyranozaur był groźny szalenie,
jego się bało każde stworzenie.
Jak szedł to wokół ziemia drżała,
siał pośród zwierząt strachu bez mała.
Największe były brontozaury chyba,
ich szyje sięgały prawie do nieba.
Skubały listki z koron drzew,
smakował im także mały krzew.
Pterozaury to gady, które latały,
one naszym ptakom początek dały.
Diplodoki to gady pływające,
ich rozmiary były imponujące.
Dinozaury wyginęły miliony lat temu
i do dzisiaj nie wiemy czemu.
Krążą na ten temat różne spekulacje
i do końca nie wiadomo, kto ma rację.
Aleksandra Wojtyła
W ostatnim tygodniu lutego Tygryski przeniosły się do prehistorycznego świata dinozaurów. Wszystko to za sprawą realizowanego projektu pt. ”Dinozaury”.
Dzieci podczas zabaw i zajęć , dowiedziały się o tym, czym zajmuje się archeolog, kim byli ludzie pierwotni, poznały również dinozaury.
Słuchając opowiadań, oglądając książki o dinozaurach , dzieci dowiedziały się, czym żywiły się dinozaury, jak wyglądały i dlaczego wyginęły. Z wykorzystaniem przyniesionych przez przedszkolaków zabawek, książek i rekwizytów urządziliśmy w naszej sali „Kącik dinozaurów”.
Dzieci słuchały odgłosów tych ogromnych zwierzaków, wykonywały prace plastyczne: np. dinozaury z masy solnej. Malowały farbami styropianowe giganty, wycinały i wyklejały plasteliną kontury zwierząt , które zostały umieszczone na grupowej pracy pt.: „W prehistorycznym lesie”.
Najwięcej radości dała dzieciom zabawa w „Małego Archeologa”, podczas której Tygryski samodzielnie rysowały mapę dojścia do szczątek dinozaura, wybierały potrzebne archeologowi do pracy narzędzia. Długie poszukiwania przez dzieci dinozaurów w pojemniku z piaskiem zakończyły się powodzeniem. „Mali archeolodzy” dzielnie poradzili sobie ze znalezieniem ukrytych w piasku dinozaurów.