"Moje dziecko idzie do szkoły"-podsumowanie realizacji programu w roku 2016/17


        W roku szkolnym 2016/17 w naszym przedszkolu realizowano program :„Moje Dziecko Idzie do szkoły”. Programem zostały objęte dzieci 5 i 6-letnie.
      Celem realizacji programu jest:
- podniesienie poziomu wiedzy dzieci i rodziców na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia;
- uświadomienie rodzicom ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci;
- zainteresowanie dzieci i rodziców zdrowiem i czynnikami wpływającymi na jego zachowanie
W ramach programu „Moje Dziecko idzie do Szkoły” w ciągu roku zrealizowaliśmy następujące bloki tematyczne:
- prawidłowe żywienie
- zatrucia pokarmowe
- nadwaga i otyłość
- higiena jamy ustnej
- ochrona wzroku
- prawidłowa postawa ciała
- prawidłowy rozwój mowy
- zapobieganie chorobom zakaźnym
- bezpieczeństwo dziecka

        Aby zrealizować wymienione wyżej hasła programu w ciągu roku 2016/17 w naszym przedszkolu zorganizowano następujące działania:
1/ Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z dietetykiem. Pani przedstawiła przedszkolakom Piramidę Zdrowego Żywienia. Podczas spotkania z panią dietetyk nauczycielki przedszkola przedstawiły dzieciom inscenizację bajki pt.: „Chory kotek”- której głównym tematem są negatywne skutki objadania się i łakomstwa.
2/ W ramach higieny jamy ustnej, nasze przedszkole odwiedziła pani stomatolog, która opowiedziała przedszkolakom w jaki sposób dbać o czystość i higienę jamy ustnej.
3/ Aby wytłumaczyć dzieciom pojęcia związane z bezpieczeństwem zaprosiliśmy do naszego przedszkola: pracowników ochrony, ratownika medycznego oraz odwiedziliśmy basen kryty w Turku, na którym odbyło się spotkanie dzieci z ratownikiem wodnym- który przed zbliżającymi się wakacjami omówił dzieciom zasady bezpiecznego pobytu nad wodą. W ciągu całego roku przedszkolnego nasze dzieci uczestniczyły w wycieczkach i spacerach, podczas których utrwalały zasady bezpiecznego korzystania z przejść, chodników, trenowały bezpieczne przejście w zwartej grupie.
4/ Dbając o prawidłową postawę ciała naszych dzieci codziennie prowadzimy ćwiczenia gimnastyczne w przedszkolu i na boisku szkolnym. W przedszkolu odbywają się zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Dzieci wraz z paniami wybrały się również na Halę Widowiskowo-Sportową w Turku, by przy pomocy pana trenera poćwiczyć swoje ciało i sylwetkę.
5/ Dbając o prawidłowy rozwój mowy dzieci w naszym przedszkolu odbywają się raz w tygodniu zajęcia z logopedą, który stymuluje i dba o prawidłowy rozwój mowy naszych przedszkolaków.
6/ Dbając o zdrowe odżywianie się, dzieci w ciągu całego roku uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, w czasie których samodzielnie lub z pomocą rodziców przygotowywały zdrowe i smaczne przekąski.